mapa

Kraj: Liberecký
Okres: Semily
Katastrální území: Bělá u Turnova

GPS: 50°35'54.429"N, 15°13'13.365"EHrádek u Klokočí

Nepatrné zbytky po skalní lokalitě se nacházejí na dvouch pískovcových blocích, nad hřbitovem u obce Klokočí. Není známé její původní jméno, ani její osudy.

Na lokalitě nebyly zatím objeveny žádné datovatelné nálezy. Nachází se nedaleko většího skalního hradu Rotštejna a protože jeho pomístní název zní Předhradí, lze spekulovat nad tím, že se jedná o jeho příslušenství. Po svém objevení na počátku současného století byla interpretována jako předsunutý hrádek, příslušenství vedlejšího Rotštejna. O několik let později proběhl detailnější průzkum, po kterém byla lokalita interpretována buď jako útočiště pro okolní obyvatele, nebo jako stopy po vyhlídkovém altánu.

Skaliska, na kterých se hrad rozkládal, jsou oddělena průrvou. Vrchol jižního vstupního skaliska je dosažitelný okružním traverzem, který vytváří jakýsi parkán okolo centrální části, která je rozdělena na dvě části. V jihozápadní jsou základové žlaby po budově. Severovýchodní část je o kousek vyšší a stála na ní nějaká konstrukce, po které se dochovaly základové žlaby ve tvaru písmene H. Druhé skalisko je o trochu vyšší a dnes není přístupné. Vybíhá od vstupního podélného skaliska severozápadním směrem. V jižní části se nachází rozměrný základový žlab po pravděpodobně ústřední stavbě hrádku. Vrcholy skal propojoval dřevěný můstek, po kterém se zachovaly čtyři záseky. Pod severnějším skaliskem probíhá napříč tunelovitá dutina, patrně nijak nevyužitá.

Původní interpretace lokality jakožto malý hrad se zdá být neudržitelná, s daleko větší mírou pravděpodobnosti se na vrcholu větší ze skal nacházel nějaký vyhlídkový, či odpočinkový novověký objekt z 19.století. Lokalita je poškozena těžbou, takže její značná část zcela zanikla.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika