mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Kutná Hora
katastrální území: Kutná Hora

GPS: 49°56'55.856"N, 15°15'49.865"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 41595/2-1043Kutná Hora - Kamenná kašna

V historickém jádru Kutné Hory na Rejskově náměstí se nachází nádherná pozdněgotická kašna zvaná Kamenná, nebo též Rejskova.

Kutné Hoře se kvůli intenzivní důlní činnosti, která narušovala podzemní prameny, nedostávalo pitné vody. Zásobování bylo řešeno pomocí dřevěných potrubí, která vodu přiváděla z asi 2,5 km vzdálené Svatovojtěšské studánky, z Miskovického údolí a z pramenů nad obcí Bylany. Vodovodní přivaděč končil v prostoru městské Kouřimské brány, kde se dělil do 4 větví. Jedna z větví ústila v nádrži na dnešním Rejskově náměstí. V letech 1493 - 95 zde byl postaven sochařem a stavitelem Matějem Rejskem kamenný dvanáctiboký hranol zdobený bohatým dekorem kamenných kružeb, slepých arkád a fiál s kytkami. Vnitřní prostor kašny je šestiboký. Podle starých popisů měla atikové zábradlí a vysokou šestibokou střechu.

O střechu přišla patrně při rekonstrukci v letech 1887 – 90 podle plánů Ludvíka Láblera. Při této rekonstrukci byla většina zničené kamenické výzdoby vyměněna za kopie. Původní materiál, mušlový vápenec, vystřídaly vápencové kvádry. Na přelomu 19. a 20.století kašna sloužila jako stanice transformátoru. Dnes je jedním z hlavních turistických cílů v Kutné Hoře.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika