mapa

Kraj: Ústecký
Okres: Chomutov
Katastrální území: Místo

GPS: 50°26'42.987"N, 13°15'26.530"E


Kulturní památka (hrad)

Číslo rejstříku ÚSKP: 25554/5-653Hasištejn

Na skalnatém ostrohu nad Prunéřovským potokem stojí monumentální zříceniny hradu Hasištějna. Dominantní a nejvyšší stavbou je okrouhlý bergfrit, který dnes slouží také jako rozhledna.

Zpustlý hrad, který byl zdrojem stavebního materiálu pro okolí zakoupil v 19.století Emanuel Karsch. V letech 1891-92 nechal zpevňovat a dostavovat zdi, zřídil restauraci a velkou věž nechal upravit na rozhlednu. Úprava věže spočívala především v dostavbě vrchního patra a výstavbě schodiště, kterým se na vyhlídkový ochoz ve výšce 25m vystupovalo. Ochoz je postaven na osmibokém půdorysu, je zastřešen a je o trochu menší, než je průměr samotné věže. Kvůli snazšímu vstupu do věže nechal u její paty prorazit vstup. V roce 1892 areál zpřístupnil. V 70.letech 20.století restaurace vyhořela, dnes jí nahradila nová restaurace.

Věž je přístupná v době otevření hradu, v sezóně denně, v dubnu, květnu a v září od pátku do neděle a mimo otvírací dobu se lze na vstupu dohodnout s majitelem hradu. Vstupné se platí do celého areálu hradu, není vysoké a z vyhlídkové plošiny se naskýtá pohled na Doupovské hory, část Českého středohoří a výhled kazí pouze elektrárna Prunéřov.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika