Helfenburk

Dvojice zpřístupněných a pro rozhled upravených věží zříceniny hradu Helfenburk na výrazném vrchu nedaleko jihočeského Bavorova.

K rozhledu byly uzpůsobeny obě věže, které se na hradě nacházejí. Západní z nich původně sloužila k bránění vstupu do vnitřní části hradu, východní stojí v severovýchodním nároží vnitřního hradebního okruhu. Západní věž byla k rozhledu upravena již po roce 1933, úprava spočívala v jejím zpřístupnění pomocí externího dřevěného schodiště a přístavby vrchní části. Druhá vlna úprav spadá do 70.let a opětovně byla rozhledna zpřístupněna v roce 1977. Přistavěné dřevěné schodiště vede zhruba do poloviny výšky věže a poté se původním vstupem s ostěním vstupuje dovnitř a poté po schodišti vzhůru. Vyhlídka je ve výšce 15m. Druhá věž je ještě o něco vyšší, na vrcholovou plošinu se stoupá nejdříve po externích schodech, které jsou jednou zalomeny v pravém úhlu. Poté se vstoupí dovnitř věže a stoupá se po dřevěném schodišti na vrchol. I východní věž byla zvýšena pro rozhledové účely. Vyhlídková plošina je po celém obvodu vybavena parapetem s nakresleným a popsaným výhledem.

Vstup na věže je zpoplatněn v rámci vstupného do hradu, obě věže nabízejí celokruhový výhled do širého okolí. K vidění je pás Šumavy, Vodňansko, Strakonicko, v dálce jsou vidět i Brdy, především ale nabízí krásný pohled na rozsáhlou zříceninu hradu, jehož jsou součástí.

mapa  

Kraj: Jihočeský
Okres: Strakonice
Katastrální území: Krajníčko

GPS: 1.věž: 49°8'10.578"N, 14°0'24.055"E
2.věž: 49°8'9.157"N, 14°0'26.329"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 45196/3-4173


 

Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika