mapa

Kraj: Vysočany
Okres: Jihlava
Katastrální území: Telč

GPS: 49°10'49.435"N, 15°28'4.972"EOslednice

Zhruba kilometr od hlavního Telčského náměstí, směrem na východ, se nad železničním nádražím zdvihá kopec Oslednice s rozhlednou.

První rozhlednou na tomto kopci byla dřevěná věž postavená roku 1898. Byla vysoká 16m a časem zanikla. Roku 1999 bylo započato se stavbou věže pro vysílací technologie, jejíž součástí byla i rozhlednová plošina. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo 25.3.2000. Jedná se o typizovanou ocelovou konstrukci o celkové výšce 34,5m Vyhlídková plošina s osmiúhelným půdorysem se nachází ve výšce 31,2m a nad ní se nachází plošina s vysílači. Schodiště obtáčí středový tubus a je na každé obtočení 8x zalomeno. Od určité výšky každý 7 segment nestoupá, ale vede rovně. Součástí rozhledny je dřevěná budova s občerstvením, kde se také platí vstupné. Celý prostor pod rozhlednou je zastřešený, vše na osmiúhelném půdorysu.

Rozhledna je otevřena od června do srpna denně mimo pondělí, v dubnu, květnu, září a říjnu o víkendech a zbylé měsíce pouze po předchozí domluvě. Za nevysoké vstupné se naskytne celokruhový rozhled, především na Telč a rybníky okolo něj, vidět je i hrad Rotštejn, blízkou Javořici a při výjimečných podmínkách lze dohlédnout až na Alpy.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika