mapa

Kraj: Jihomoravský
Okres: Znojmo
Katastrální území: Bítov

GPS: 48°56'36.655"N, 15°42'53.009"ERumburak

Na jižním svahu Velkého kopce nad Vranovskou přehradou stojí 30m vysoká rozhledna zvaná podle zdejšího ochočeného krkavce pohádkovým jménem Rumburaka.

Rozhledna se nachází na přístupové cestě k hradu Bítov a je součástí zdejšího rekreačního zařízení. Výstavba probíhala od podzimu 2008 do počátku léta následujícího roku. Otevření rozhledny proběhlo 4.7.2009. Rozhledna je postavena na čtvercovém půdoryse a je zděná, což nebývá v poslední době obvyklé. Ve výšce 26m se nachází dřevěný vyhlídkový ochoz, který vede po celém obvodě a je vysazen na dřevěných krakorcích. Rohy ochozu jsou zalomené. Rozhledna je zakončena stanovou střechou na dřevěném krovu a její špičku zdobí korouhvička ve tvaru siluety krkavce. Motiv krkavce zdobí i blízké okolí rozhledny, kde se nalézají velké dřevěné sochy.

Otevřeno je sezóně, zbytek roku s výjimkou ledna a února je potřeba vyzvednout klíč v místní restauraci. Vstupné je trochu dražší, ale odměnou je celokruhový výhled, kterému dominuje Vranovská přehrada se zdejšími hrady, za ideálních podmínek lze dohlédnout až na Alpy.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika