mapa

Kraj: Královehradecký
Okres: Trutnov
Katastrální území: Zvičina

GPS: 50°27'17.72"N, 15°41'40.501"EZvičina - Raisova chata

Na kopci Zvičině, který dominuje širokému okolí stojí Raisova chata s rozhlednovou nástavbou. Od roku 1706 na vrcholu stál jen kostelík sv.Jana Nepomuckého.

Roku 1891 byla kousek pod vrcholem, v blízkosti kostelíka, postavena dřevěná turistická chata, sloužící převážně jako pohostinské zařízení. V roce 1898 chatu zakoupila Národní jednota severočeská. Záměrem bylo chatu opravit a přistavět k ní rozhlednu. Německá část obyvatelstva však tento záměr zablokovala. Roku 1990 chatu zakoupil KČT a budova se dočkala opravy a rozšíření. V letech 1925-1926 byla na chatu přistavěna unikátní otáčivá prosklená rozhlednová nástavba. Slavnostní otevření se uskutečnilo 25.4.1926. Součástí rozhledny byl i velký astronomický dalekohled se stonásobným zvětšením. V roce 1927 byla chata pojmenována po Karlu Václavu Raisovy. V současné době je rozhledna po důkladných opravách opět v provozu. Dokonce funguje i otočný mechanismus, kdy lze plášťem rozhledny otáčet pomocí kola, které je umístěno uvnitř kopule. Do zasklené kopule se vystupuje pomocí drobného železného točitého schodiště.

Za provozu jsou z rozhledny vidět Krkonoše, Rýchory, Vrchlabsko, Králův Dvůr, Orlické hory, Broumovské vrchy, Kunětická Hora a Český ráj.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika