mapa

Kraj: Praha
Okres: Praha 3
Katastrální území: Žižkov

GPS: 50°5'18.578"N, 14°26'51.59"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 40236/1-1322

 

součást Národní kulturní památky

Číslo rejstříku ÚSKP: 114Vítkov - gloriet

Vyhlídkový gloriet na Vítkově se nachází severozápadně od Národního památníku na vrcholu Vítkova, v místech bývalé viniční usedlosti.

Slouží k výhledu již přes sto let a v roce 2000 prošel rekonstrukcí. Gloriet byl postaven před rokem 1869 (snad okolo přelomu 18. a 19.století), v roce 1897 se stal součástí nově vybudovaného parku na Vítkově. Je stavbou na šestibokém půdorysu a díky tomu, že je postaven ve stráni a vstupuje se do něj ze svahu, stačí vystoupat pouhé čtyři schody, které lemuje nízká zídka. Má prostou klacisistní fasádu a završuje ho mansardová stříška krytá měděným plechem. Na špičce je umístěna koule. Interiér na kruhovém půdoryse je zaklenut plochou kopulí. Jednotlivá pole šestiúhelníku prolamují okna lemované lizénami, vstup vede ze svahu z jižní strany.

Vedle glorietu se nachází památník bitvy, která se zde odehrála za husitských válek v roce 1420.

Výhled je krásný, přestože postupně zarůstá, vidět lze především Pražský hrad, Staré město, Stromovku a meandr Vltavy u Holešovic. Altán se stává cílem vandalů, v současné době je zohyzděn množstvím nevkusných nápisů a nepodařených malůvek.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika